W poprzednim poście omówiłam podstawowe zasady dziedziczenia, w tym dziedziczenia długów spadkowych. Jak zostało tam wskazane, nie każde długi przechodzą jednak na spadkobierców zmarłego. Jak wygląda ta kwestia w zakresie dziedziczenia alimentów?

Dziedziczenie obowiązku alimentacyjnego – czy to możliwe?

W przepisach prawa ustawodawca inaczej uregulował dziedziczenie zadłużenia związanego z alimentami.

Art. 139 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jednoznacznie stanowi, że obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego. Obowiązek ten jest bowiem ściśle osobisty i nie wchodzi w skład spadku. Powyższe zatem oznacza, że obowiązek alimentacyjny nie jest dziedziczny. Śmierć osoby zobowiązanej do alimentacji powoduje natomiast, że aktualizuje się obowiązek alimentacyjny podmiotu zobowiązanego do alimentacji w dalszej kolejności.

W tym miejscu należy zrobić zastrzeżenie – powyższe dotyczy alimentów, których termin płatności jeszcze nie nadszedł.

Dziedziczenie długu alimentacyjnego.

Inaczej natomiast jest w sytuacji zaległych alimentów. Jeśli raty alimentacyjne były zasądzone i stały się wymagalne za życia zobowiązanego, to długi te przechodzą na jego spadkobierców. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 15 lipca 1965 roku, sygn. akt III CO 36/65, raty alimentacyjne, które stały się wymagalne za życia uprawnionego i które zostały prawomocnie zasądzone, należą do spadku po uprawnionym. Tego rodzaju dług spadkowy podlega zaspokojeniu przez spadkobierców zgodnie z zasadami odpowiedzialności za długi spadkowe.

Zadłużenie względem Funduszu Alimentacyjnego – czy taki dług można odziedziczyć?

W przypadku obowiązku alimentacyjnego może pojawić się sytuacja, w której alimenty były częściowo wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny. Co dzieje się w takiej sytuacji?

Otóż zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, dług względem Funduszu Alimentacyjnego wygasa z chwilą śmierci zobowiązanego (osoby, na której ciążył obowiązek alimentacyjny).

Przykład: Wyrokiem z dnia 2 stycznia 2023 roku Sąd zasądził od ojca na rzecz małoletniego dziecka alimenty w kwocie 800 zł miesięcznie, płatne do dnia 10 każdego miesiąca, poczynając od dnia wydania wyroku. Ojciec zmarł w dniu 23 maja 2023 roku. Od czasu zasądzenia alimentów, ojciec nie regulował systematycznie zasądzonych alimentów. Z tego względu Fundusz Alimentacyjny pokrywał ten obowiązek do kwoty 500 zł miesięcznie. Spadkobiercy zmarłego odziedziczą dług odpowiadający różnicy między kwotą zasądzonych alimentów (800 zł) a kwotą, którą wypłacał Fundusz (500 zł) za okres 5 miesięcy (od stycznia do maja).

Spadkobiercy zatem nie dziedziczą długu wobec Funduszu Alimentacyjnego.

Scroll to Top