
Dostałeś wezwanie z sądu do stawienia się na terminie rozprawy w sprawie cywilnej, w celu przesłuchania w charakterze świadka i zastanawiasz się, czy jest sens na ten termin się stawić, bo przecież nic nie pamiętasz… A przecież jeszcze nie chcesz wikłać się w konflikty, które istnieją pomiędzy stronami… Czy możesz zatem zrezygnować z bycia świadkiem w sądzie?
Stawiennictwo w sądzie jako świadek
Pamiętaj, że jeśli otrzymałeś wezwanie z sądu do stawienia się w charakterze świadka masz obowiązek na terminie rozprawy się stawić. Na ten obowiązek nie wpływa fakt, że niewiele pamiętasz z danego zdarzenia.
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 274 § 1 k.p.c.) przewidują, za nieusprawiedliwione niestawiennictwo skazanie świadka na grzywnę do 3.000 zł. Po skazaniu na grzywnę, Sąd ponownie wzywa świadka. Jeśli i tym razem świadek się nie stawi, sąd ponownie skazuje go na grzywnę i może zarządzić przymusowe sprowadzenie.
Usprawiedliwienie nieobecności przez świadka
Jeśli nie możesz stawić się w sądzie w danym terminie, którego dotyczy wezwanie, jak najszybciej poinformuj o tym sąd, by usprawiedliwić swoją nieobecność.
Opisz dokładnie swoimi słowami z czego wynika niemożność stawienia się w sądzie (choroba, zaplanowany wcześniej wyjazd, egzamin, badania lekarskie). Do takiego pisma powinieneś załączyć dowód, który potwierdzi wskazane przez ciebie okoliczności (np. skierowanie na badania, zaświadczenie lekarskie, potwierdzenie rezerwacji na wyjazd).
A co jeśli sąd nałożył na świadka grzywnę?
Gdy Sąd wydał postanowienie o nałożeniu na świadka grzywny, zgodnie z art. 275 k.p.c., świadek może w ciągu tygodnia od dnia doręczenia mu postanowienia skazującego go na grzywnę lub na pierwszym posiedzeniu, na które zostanie wezwany, usprawiedliwić swe niestawiennictwo.
W przypadku usprawiedliwienia niestawiennictwa sąd zwolni świadka od grzywny i przymusowego sprowadzenia.
Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się ze mną telefonicznie (536-756-178) lub mailowo: kancelaria@patrycjazysko.pl