
Podczas konsultacji prawnych zauważyłam, że sprawa o rozwód większości osób kojarzy się z jedynie z rozwiązaniem małżeństwa. Zgodnie jednak z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, sąd w wyroku rozwodowym zobowiązany jest do uregulowania także innych kwestii, które tyczą się nie tylko relacji między małżonkami, ale także relacji między rodzicami a ich wspólnymi małoletnimi dziećmi, czy też spraw majątkowych (przyszłych) byłych małżonków. Co zatem zawiera wyrok rozwodowy? O tym w dalszej części wpisu.
Czym są obligatoryjne elementy wyroku rozwodowego?
Obligatoryjne elementy wyroku rozwodowego to takie, które muszą znaleźć się w wyroku rozwodowym. Zaliczamy do nich rozstrzygnięcie o:
- winie w rozkładzie pożycia społecznego. Sąd może rozwiązać małżeństwo stron:
- przez rozwód bez orzekania o winie stron. UWAGA! Może się tak zdarzyć jedynie wtedy, gdy strony będą zgodnie o to wnosiły,
- przez rozwód z wyłącznej winy męża bądź żony.
- z winy obu stron.
- władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi stron
- pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom,
- powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców przy jednoczesnym ograniczeniu władzy rodzicielskiej drugiemu z rodziców do określonych praw i obowiązków
- zawiesić władzę rodzicielską obojgu rodzicom bądź jednemu z nich,
- pozbawić władzy rodzicielskiej jednego z rodziców bądź obojga.
- miejscu pobytu wspólnego małoletniego dziecka.
- kontaktach rodziców z dzieckiem, chyba że rodzice złożą zgodny wniosek o nieorzekaniu o kontaktach z dziećmi.
- alimentach na wspólne małoletnie dzieci.
- sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.
Elementy fakultatywne wyroku rozwodowego
Elementy fakultatywne wyroku rozwodowego to takie, o których może orzec sąd na wniosek jednej strony, bądź obu stron. Zaliczamy do nich rozstrzygnięcie o:
- podziale majątku wspólnego – ale tylko wtedy, gdy przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W praktyce podział majątku może zostać orzeczony w wyroku rozwodowym, gdy strony są zgodne co do sposobu podziału majątku.
- eksmisji jednego z małżonków. Tyczy się to sytuacji, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
- alimentach na byłego małżonka.
Korzystanie z usług adwokata od spraw rodzinnych w Lublinie może znacznie ułatwić proces rozwodowy, zapewniając profesjonalne doradztwo i reprezentację prawna. Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawie rozwodowej lub innych sprawach rodzinnych, skontaktuj się ze mną. Służę wsparciem i pomocą na każdym etapie procesu.